Zaprezentowany przez nas projekt to próba stworzenia toalety publicznej, jako obiektu operującego mocno współczesnym językiem architektonicznym. Budynek o unikalnej estetyce, funkcjonalnie rozwiązany jest w prosty i wygodny dla użytkownika sposób. W naszym założeniu projektowana toaleta miała pełnić funkcję wejścia na plażę. Wykorzystując różnice terenu umieściliśmy część sezonową pod częścią całoroczną budynku, tworząc zwartą bryłę budynku.
Cześć górna z toaletami, dostępna jest z wysokości drogi. To właśnie z tego poziomu można spodziewać się największej ilości przyszłych użytkowników. Wejście zaakcentowane jest ścianą buforową, która symbolicznie rozgranicza uliczny zgiełk od naturalnych terenów nadrzecznych.
Część sezonowa ma formę otwartego pokoju plażowego, w którym znajdują się podstawowe elementy obsługujące kąpielisko. To także miejsce wykorzystywane, jako schronienie dla zastanych przez burze plażowiczów.
W przestrzeni tej zastosowano podwieszone natryski oraz przebieralnie, co eliminuje prawdopodobieństwo zniszczenia ich przez wezbrane wody Wisły.
Dodatkowym atutem części sezonowej są umieszczone przez nas w ścianie budynku lockery na rzeczy osobiste.
Spójna i niezdefiniowana forma kleksa pod budynkiem to utwardzona nawierzchnia anty-poślizgowa. Ta część łączy się z wkomponowaną w skarpę nabrzeża pochylnią, zapewniając łatwy dostęp do plaży osobom niepełnosprawnym, ułatwiając im aktywne uczestniczenie w plażowaniu.
Dzięki umieszczeniu obu funkcji w konfiguracji „jedna nad drugą” pozbyliśmy się przestrzeni przez nas niechcianej. To przewaga nad budynkami, w których wszystkie funkcje zostały umieszczone na górnym poziomie, gdzie przestrzeń poniżej staje się pusta, ponura i zupełnie niewykorzystana.
Rzut toalety – poziom ulicy
Rzut toalety – poziom plaży
Przekroje i elewacje:
Wnętrze obiektu:
status: projekt konkursowy
rok: 2010
zespół: Anna Struska, Henryk Struski, Marek Struski
nagroda: wyróżnienie