Głównym celem jaki obraliśmy tworząc prezentowaną koncepcje domu było zaprojektowanie prostej w układzie i funkcji bryły, która swymi gabarytami i rozwiązaniami materiałowymi prawidłowo wpisywałaby się w region województwa kujawsko-pomorskiego. Bryła budynku nawiązuje swoją formą do typowego kształtu wiejskiej chaty. Prosty rzut, klarowny układ funkcjonalny wpisany w zwartą kubaturę niewielkiego domu to główne wytyczne jakimi kierowaliśmy się przy tworzeniu projektu.
W odbiorze wizualnym domu, wyraźnie zaznaczony jest jeden materiał, którym pokryty jest cały obiekt. Domy z terenu województwa kujawsko-pomorskiego często budowane były jako domy z dachem pokrytym strzechą. Naszym projektem idziemy o krok dalej, trzciną pokryliśmy dach ale także i ściany budynku. Dzięki czemu bryła domu ma spójny charakter. Wszelkie otwory wykończono czarną blachą malowaną proszkowo w kolorze grafitowym, identycznym z kolorem ślusarki okiennej i drzwiowej. Zestawienie tych 2 kontrastujących ze sobą materiałów i kolorów – trzciny i blachy, pozwala uzyskać nowoczesną formę, która wyraźnie nawiązuje do motywów architektury tradycyjnej.
Tworząc zagospodarowanie działki chcieliśmy odtworzyć swojego rodzaju zagrodę, gospodarstwo gdzie oprócz równo przyciętego trawnika (główny wymóg współczesnego osadnictwa), znalazło się miejsce na kwietniki, grządki z warzywami, szklarnie czy sad. Ważnym elementem tworzącym charakter podwórza jest wolnostojący garaż, który zawsze dopełnia kompozycję, tworząc wraz z domem zamknięty układ.
Garaż zaprojektowany jest jako lekki obiekt, w odróżnieniu od domu, zastosowano konstrukcje drewnianą. Drewno na fasadach układane jest w nawiązaniu do jednego z typowych wzorów układania desek dla tego rejonu.
Dom zaprojektowano tak, aby funkcjonował poprawnie w dwóch położeniach względem stron świata. Dzięki temu mamy możliwość swobodnego kształtowania układu domów w siatce urbanistycznej. Wolnostojący garaż wspomaga nasze dążenie do tworzenia swobodnego układu zabudowy. Pozwoli nam to uciec od współcześnie często powtarzanych układów gdzie domy ustawiane są w jednostajnych rzędach. W naszym przekonaniu ten swobodny układ, mimo że sztucznie wywołany, nadaje wiejski charakter założeniu urbanistycznemu.
Projekt domu można w prosty sposób dostosować do potrzeb potencjalnego inwestora. Na parterze oprócz dużego salonu z aneksem kuchennym, łazienki i garderoby znajduje się też pokój, który można wykorzystać jako gabinet, główną sypialnie czy pokój dla osoby niepełnosprawnej ruchowo. Pokój ten może też służyć jako pokój dla najstarszego pokolenia. W ten sposób niewielki dom może być domem wielopokoleniowym.
Drugie piętro przeznaczone jest już ściśle na nocną strefę. Ale prezentowany projekt to tylko jedno z możliwych rozwiązań. Dla mniejszej rodziny można zrezygnować z dużej sypialni, tworząc w tym miejscu antresole i dwukondygnacyjną przestrzeń nad salonem.
Ta sama swoboda w dopasowywaniu projektu do potrzeb inwestora dotyczy garażu. Przyszły właściciel może zdecydować czy chce mieć podwójny garaż, garaż i altanę lub też otwartą wiatę przeznaczoną przykładowo na ciągnik rolniczy.
Zastosowania energooszczędne:
Prosta i zwarta bryła budynku pozwala uzyskać najmniejszy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury ogrzewanej części budynku. Świadome dążenie do prostego układu funkcjonalnego poskutkowało czystym rzutem, z niewielką ilością podziałów i klarownym układem funkcjonalnym.
Koncepcja zakłada zastosowanie trzciny jako okładzinę dla dachu i ścian budynku. Jest to materiał o wielu pozytywnych cechach, nie tylko tradycyjny ale także „zdrowy”.
Dla podniesienia standardu energetycznego zaproponowano zastosowanie kondensacyjnego kotła gazowego. System wentylacji mechanicznej wspomagany jest przez rekuperator. Dach wiaty garażowej może zostać wykorzystany jako miejsce montażu kolektorów słonecznych. Dodatkowym źródłem ogrzewania może stać się także kominek znajdujący się w salonie na parterze. Zaproponowaliśmy wykonanie kominka z płyt kumulujących ciepło a także z pierścieniami nałożonymi na kanał spalinowy co także zwiększa poziom pozyskania ciepła.
Nieskomplikowany rzut budynku pozwala na szybkie i intensywne wietrzenie, sugeruje się lokalizacje kaloryferów tak by znajdowały się one w centralnych częściach pomieszczeń i nie dało się ich łatwo zakryć aranżacją meblową.
Budynek jest w części podpiwniczony. W piwnicy umieszczono kotłownie a także zbiornik na wodę deszczową wykorzystywaną później np. do podlewania ogródka. Znajduje się tu też spiżarnia, gdzie można wygodnie magazynować żywność bez obawy o jej przemarznięcie. Piwnica odizolowana jest na stropie izolacją grubości 30 cm.
Dla wszystkich przegród i otworów okiennych zastosowano współczynnik przenikania ciepła dla norm obowiązujących od 1 stycznia 2021 roku.
Prezentowany przez nas dom, to obiekt o niewielkich rozmiarach, zaprojektowany w oparciu o budownictwo tradycyjne. Oszczędny w formie i materiałach, pozwoli uzyskać wysoki standard energetyczne
status: projekt konkursowy
rok: 2015
zespół: Anna Struska, Henryk Struski