Park Śląski zrealizowany został według projektu prof. Niemirskiego (1954r.). Na 600 hektarach nieużytków pokopalnianych znajdujących się między Chorzowem, Siemianowicami Śląskimi i Katowicami stworzono przyrodniczo-rekreacyjny kompleks o bogatym programie użytkowym (m.in. Stadion Śląski, Wesołe Miasteczko, ZOO, Planetarium ). Górnicze hałdy zamieniły się w „zieloną wyspę” w samym centrum przemysłowej aglomeracji.
Od wielu lat problemy własnościowe, programowe i ekonomiczne degradują park. W 2006r. opracowano program modernizacji Parku Śląskiego. Zakłada on powstanie m. in. centrum hotelowego i edukacyjnego na obrzeżach parku. Taką lokalizację uznaję za dowód presji urbanistycznej nałożonej na tereny rekreacyjne aglomeracji. W opozycji do tych założeń powstał projekt ZOO Proactive. Na przykładzie ZOO – najbardziej deficytowej jednostki – prezentuję, jak efektywne może być doinwestowanie już zagospodarowanych terenów Parku.
Chorzowskie ZOO działa od 1954 roku, jego powierzchnia to ok. 50ha. Początkowo był jednym z najprężniej rozwijających się ZOO w Polsce. Jednak od lat 80-tych w infrastrukturze ZOO nie obserwujemy większych zmian. Luka inwestycyjna sprawia, że pawilony wiwaryjne melancholijnie przypominają o czasach swojego powstania. Chaotyczny układ urbanistyczny ogrodu skutkuje zbyt długą ścieżką edukacyjną (5 km), a sezonowość oferty wpływa negatywnie na frekwencję odwiedzających. Widoczny jest brak wizji, wytyczonego kierunku rozwoju.
Projekt ZOO Proactive zakłada całkowitą reorganizację układu przestrzennego ogrodu:
1. Skoncentrowanie wybiegów zwierzęcych = skrócenie trasy edukacyjnej. Strefowanie wybiegów wg krain zoogeograficznych.
2. Wprowadzenie okręgu – budynku wielofunkcyjnego, który sprawi, że ZOO stanie się organizacją samofinansującą. Dodanie abstrakcji – uniesienie okręgu – spaja estetycznie całe założenie i wprowadza nowy sposób obserwacji zwierząt.
3. Założenie pawilonów zimowych wokół okręgu, dzięki którym można cały rok oglądać zwierzęta.
Budynek główny to okrąg o promieniu wewnętrznym 200m i szerokości traktu 20 m, składa się on z trzech poziomów. Na głównej kondygnacji (+1) znajdują się funkcję takie jak: przestrzenie wystawowe, wiwaria, centrum edukacyjne, sale konferencyjno – audytoryjne, administracja, czy restauracje. Poziom ten działa w całości jako platforma widokowa, pozwalająca na ciągły wizualny kontakt ze zwierzętami na „wewnętrznym dziedzińcu”. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami mamy w segmentach wiwaryjnych (ptaszarnia, małpiarnia, terrarium). Poziom +1 połączony jest z częścią podziemną (-1) przestrzeniami „topograficznymi” – wielofunkcyjnymi pochylniami, schodami tarasowymi. Na kondygnacji -1 znajduje się akwarium i wystawa archeologiczna. Poziom ten połączony jest z istniejącą zewnętrzną doliną dinozaurów znajdującą się w środku założenia urbanistycznego. Przestrzenie topograficzne zapewniają płynność trasy edukacyjnej (ok. 2km), ale także pozwalają na istnienie autonomicznej części hotelowej na poziomie +1, generującej całoroczny dochód.
Sylweta okręgu podąża za topografią działki, przez co budynek jest w całości 2% pochylnia. Ikoniczny charakter budynku jest wynikiem dużej skali założenia. Jednak język architektoniczny jakim operuje jest ascetyczny i sprawia, że budynek łagodnie wpisuje się w krajobraz.
ZOO Proactive jest śmiałą koncepcją urbanistyczno-architektoniczną przebudowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. To propozycja nowoczesnej instytucji, a także dowód na to, że w sercu aglomeracji śląskiej może powstać tętniąca życiem przestrzeń publiczna, w której przeplata się natura, nauka i kultura.
Zagospodarowanie terenu:
Schemat funkcjonowania poszczególnych kondygnacji:
Rzut wybranych fragmentów budynku:
status: projekt dyplomowy (Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, Gliwice, Polska)
rok: 2011
autor: Anna Struska
promotor: Jan Kubec
nagrody:
– 2013- nominacja w międzynarodowym konkursie Archiprix International/ Hunter Douglas Awards 2013 na Najlepszy dyplom architektonicznym świata
– 2012- II nagroda Stowarzyszenia Architektów Polskim im. Zbyszka Zawistowskiego na Najlepszy Dyplom wykonany na polskich uczelniach architektonicznych w roku 2011
– 2011- I nagroda w konkursie im. prof. Z. Majerskiego za Najlepszy Dyplom Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej
publikacje:
– Archiprix International Moscow 2013
– ARCH # 11, marzec/kwiecień 2012
– ARCH # 12, maj/czerwiec 2012
– Archinea